25 Şubat 2011 Cuma

Blog ve Emek Hırsızlarına Duyurulur

Kopyalamaya ağır ceza geliyorEser sahibinden izin almadan bilgi kullanan internet sitelerine ağır yaptırımlar uygulanacağı bildirildi.
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun kapsamının genişletileceği, eser sahibinden izin almadan bilgi kullanan internet sitelerine ağır yaptırımlar uygulanacağı bildirildi.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, 1986 yılından bu yana telif haklarının ihlali ve korsana karşı mücadele etiklerini belirterek, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun yakın bir zamanda kapsamının genişletileceğini belirtti.

Yeni düzenlemede internette ilgili güncellemelerin de yer alacağını kaydeden Parmaksız, şöyle konuştu:

"İnternet konusunda ihlal çok fazla ve yaptırım yok. Onun ilgili yaptırım ve ağır cezalar geliyor. Özellikle internette 'kopyala-yapıştır' yöntemiyle yapılan ihlallere karşı da yeni müeyyideler uygulanacak. Baktığımız zaman hak ihlalinin en çok internette meydana geldiğini görüyoruz. Bir eseri, sahibinden izin alınmadan kopyalamak, çoğaltmak ve yayımlamak yasaktır ama bu internette daha çok oluyor. Bu "kopyala-yapıştır" meselesi nedeniyle önümüzdeki günlerde çıkacak yasa ile insanların çok canı yanacak. Artık şahsınıza ait olmayan bir eseri kopyalayıp yapıştıramayacaksınız. Yapıştırıp onu kullandığınız zaman cezai müeyyideler olacak."

Devamını okumak için lütfen Buraya gidin.

4 yorum:

tülin dedi ki...

Oh olsun.

Adsız dedi ki...

tamamda ağır cezalar geliyor ...akillihayat..isimli blogda açıklamalarıyla birlikte birçoğunuzun örgülerivar

Sevkut dedi ki...

Ben o bloğu gerekli yerler şikayet ettim, eminim emeğini çaldıkları blogcu arkadaşlarımda şikayet etmişlerdir. Ama çok arsız ve yüzsüz biri inşallah gereken cezaları alır.

Adsız dedi ki...

kontrol etmeniz gerekir:)