12 Nisan 2010 Pazartesi

Uzun Lifin Yapılışı
Bu lifi yapalı ve resimleyeli uzun zaman oldu ama bir türlü resimleri düzenleyip yayınlayamamıştım.
Nihayet düzenleyip açıklamalarıyla birlikte ekleyebildim. Gecikme için kusuruma bakmayın lütfen. Bu lifleri örmesi çok zevkli oluyor, çabuk bitiyor çünkü. Şimdiden kolay gelsin arkadaşlar.
İlk önce 3 zincir çekerek başlıyoruz.1.zincirin dibine batarak 3 kez uzatarak bir fıstık yapıp bağlıyoruz.Üzerine tekrar3 zincir çekiyoruz.Bir alttaki fıstığın tepesine batarak 1 fıstık yapıyoruz.Yine 3 zincir çekiyoruz. Her fıstığı yapmadan önce mutlaka 3 zincir çekiyoruz sonra fıstığımızı yapıyoruz.


 

Bu şekilde istediğimiz uzunlukta üst üste fıstıklar yapıyoruzFıstıkları istediğimiz uzunlukta yaptıktan sonra 3 zincir çekip dönüyoruz ve ilk baştaki fıstığın zincirinin içine batıyoruz ve 3 zincir çekiyoruz.Yine zincirin içine batarak 1 fıstık yapıyoruz.


Yaptığımız fıstığı bir sonraki fıstık zincirinin içine yatırıp 1 sıkiğne ile sabitliyoruz.Yine 3 zincir çekiyoruz.Yine zincirden sonra fıstık yapıp bir sonraki fıstığın zincirine yatırıyoruz.Bu şekilde devam ederek sırayı tamamlıyoruz.Sonra diğer rengimizi bağlıyoruz ve 3 zincir çekiyoruz.Geri dönüp ilk fıstığın zincirine batıp, tekrar 3 zincir çekiyoruz.Yine zincirden sonra 1 fıstık yapıp bir sonraki boşluğa yatırıyoruz.
Aynı şekilde devam edip sırayı tamamlıyoruz.Yine 3 zincir çekip dönüyoruz, ilk boşluğa batıyoruz ve 3 zincir çekip fıstık yapıyoruz.Bu sırayıda zincir, fıstık, yana yatır şeklinde devam ediyoruz.Bu şekilde istediğimiz genişlik kadar her renkten 2'şer sıra yapıyoruz.Şimdi yan tutacaklarını yapıcaz. En son sırayı yaptıktan sonra ipi koparmadan yan kenara dönüyoruz.
Aralara bu kez başta zincir çekmeden sadece fıstıkları yapıyoruz.Fıstık aralarına 1 zincir çektim.


İlk sıraya aralara 1zincir çekip 12 fıstık yaptım. Geri dönüp ilk boşluğa fıstık yapıyoruz ve her sırada kenarlardan birer fıstık azaltın.8 fıstık kalınca el tutacağı için istediğimiz uzunlukta üst üste fıstık yapın ve diğer kenara batıp sabitleyin.Aynı işlemi diğer kenarada yapıp tamamlayın. 

Kolay gelsin.

10 yorum:

cevapsızsorular dedi ki...

tarif için çok teşekkür ederim.elinize yüreğinize sağlık.çok güzel anlatmışsınız diğerlerinde olduğu gibi.görünce nasıl sevindim anlatamam tekrar teşekkür ederim çok sağolun.Allah sizden razı olsun.hoşkalın.

nurhan-nurece dedi ki...

herzamanki gibi harikasin hic üsenmeden hem yapip hem ekliyorsun ellerine saglik kutsevcigim

Sônia Maria dedi ki...

Olá, amiga!
Muito Obrigada por seguir meu blog.
Seja Bem-Vinda!
Seu croche está lindo. Muito Obrigada pelo passo-a-passo.
Abraços com carinho,
Sônia Maria

aynilce dedi ki...

güzel anlatmışınız ellerinize sağlık

Adsız dedi ki...

model için teşekkür ederim çok güzel elerinze sağlık allah razı olsun elleriniz dert görmesin

Mare dedi ki...

thank you so much!.... I've been looking for the perfect tutorial for me and this is it:))...
hugs from croatia:))...

Pınar sedef ünal dedi ki...

Merhaba lifinizi kermesimiz için uzun lif modeli araken buldum. Çokta güzel anlattığınız için kolaylıklada yaptım. Bloğumda bugün liflerimide paylaşırken emeğe saygı için sizden bahsettim ve detaylı anlatıma ulaşabilmeleri içinde adresinizi verdim. Eğer sizde bakmak isterseniz http://pinarsedefunal.blogspot.com/2012/04/kermese-lifler.html
Haberiniz olsun istedim. Ellerinize sağlık.

Adsız dedi ki...

allah sizden razı olsun sizden ögrendiklerim örülüp kermeslerde hayır amaçlı satılacak. inşallah rabiim bunların sevabından sizede bolbol verir. allaha emanet olun...

SEVKUT dedi ki...

Allah sizlerdende razı olsun, hayırlarınız kabul olsun.

Adsız dedi ki...

çok güzel anlatmışsınız. eline yüreğine sağlık. teşekkürler. gülnur